Archive for the ‘Budowa serca’ Category

 • Badanie EKG

  0
  EKG

  fot. Shutterstock

  Badanie EKG zna chyba każdy. Osoby cierpiące na dolegliwości serca wykonywały je wielokrotnie. Ludzie zdrowi odbyli je zapewne chociaż raz. Czasem bywa to badanie obowiązkowe z racji wykonywanego zawodu. Czasem lekarz skierował na nie profilaktycznie – z powodu „kłucia serca”, aby upewnić się, że jest to niegroźna neuralgia, a nie poważna dolegliwość. » Read the rest of the entry..

 • Prawdy i mity o sercu

  0

  fot. RF

  To z pewnością jeden z najważniejszych organów człowieka. Od wieków przyznawano mu szczególną rolę. Nic dziwnego, że wokół serca, jego funkcji i chorób narosło wiele mitów i nieprawdziwych teorii.

  Arytmia to zbyt wolne bicie serca - NIEPRAWDA

  Arytmia to niemiarowa (głównie) bądź przyspieszona praca serca. Jest ona objawem różnych zmian w sercu lub zaburzeń ogólnoustrojowych. Może do niej prowadzić: miażdżyca naczyń wieńcowych, zapalenie mięśnia sercowego, wady zastawkowe, pierwotne choroby mięśnia serca (tzw. kardiomiopatie), nadciśnienie tętnicze, zaburzenia gospodarki mineralnej (niedobór potasu, magnezu, wapnia lub podwyższony poziom tych pierwiastków we krwi i płynach ustrojowych), nadczynność tarczycy, gorączka, różne substancje chemiczne ?w tym leki), a nawet stres. Dlatego w leczeniu często ważny jest nie tyle rodzaj zaburzeń, ile powodująca je choroba podstawowa.

  Estrogeny chronią serce - PRAWDA » Read the rest of the entry..

 • Serce kobiety w niebezpieczeństwie

  0

  fot. Shutterstock

  Kobiece serca sprawiają kłopoty nie tylko poetom. Lekarze nie zawsze potrafią sobie poradzić z chorującym sercem kobiety. Długo uważano, że schorzenia serca i układu krążenia dotyczą głównie mężczyzn i lekceważono nietypowe objawy zgłaszane przez płeć piękną. » Read the rest of the entry..

 • Serce jak dzwon

  0

  Gdy jest zdrowe, nie zwracasz na nie uwagi. Dopiero kiedy odmawia ci posłuszeństwa, biegniesz do lekarza. A przecież możesz uchronić je przed poważnymi dolegliwościami.

  Choroby serca niezmiernie rzadko uderzają jak grom z jasnego nieba. Poprzedzają je różnorodne zmiany, latami zachodzące w układzie krwionośnym. Wykonane w porę badania i właściwe leczenie dają ogromną szansę zachowania zdrowia.

   

  » Read the rest of the entry..

 • Serce kobiety

  0

  fot. Shutterstock

  Oczywiste są różnice budowy narządów płciowych i związanych z nimi hormonów. Czy jednak inne narządy wewnętrzne też mają płeć, czy są płciowo „obojętne”? Czy np. serce kobiety różni się od serca mężczyzny, a jeśli tak, to dlaczego? » Read the rest of the entry..

 • Wypadanie płata zastawki

  0
  budowa serca

  fot. Shutterstock

  Niespecyficzne bóle w klatce piersiowej, kołatanie serca, zaburzenia jego rytmu… To mogą być dolegliwości związane z nieprawidłową pracą zastawki serca. Nie należy ich bagatelizować – wymagają konsultacji lekarza. » Read the rest of the entry..

 • Niewydolność serca

  0

  fot. Shutterstock

  Dlaczego dwaj sąsiedzi chodzący do różnych lekarzy, cierpiący na różne schorzenia serca (np. jeden z nich przebył zawał serca, drugi ma kardiomiopatię po zapaleniu mięśnia serca), otrzymali te same leki? Dlatego, że obaj cierpią na niewydolność serca, która jest wspólnym mianownikiem wielu chorób prowadzących do tego samego finału. » Read the rest of the entry..

 • Serce 60-latka, czyli tak trzymać

  0

  fot. Shutterstock

  Pana Kazimierza ura­towało bezpłatne bada­nie w supermarkecie. Nie, wcale nie czuł się źle. Po śmierci żony chciał tylko sam sobie udowodnić, jaki  jest zaradny. Natych­miast odwieziono go do szpitala. Pierwsze leki za­pisano mu już dwadzieścia lat temu, ale brał je od czasu do czasu, bo uważał, że wystarczą poranne spacery. » Read the rest of the entry..

 • Serce 50-latka, czyli jestem po przejściach

  0

  Serce wyskakuje z piersi. Ból, migotanie, strach. Wieczorny dyżur. Zaglądają przestraszone żony. Lekarz przygotowuje kolejne wypisy. » Read the rest of the entry..

 • Serce 40-latka, czyli lekka zadyszka

  0

  fot. Shutterstock

  To w tym wieku serce zaczyna męczyć życie w biegu, stres, nagłe bezrobocie, a potem beznadziejne trwanie w nim. W Polsce ogólna liczba zawałów spadła, ale więcej jest przypadków choroby wieńcowej i nagłych zgonów. Nagłe zatrzymanie krążenia to aż 40% wszystkich sercowych wypadków.Wtym wieku właśnie na zawał pracujemy przy posiłkach. Nadmiar cholesterolu produkuje blaszkę miażdżycową, która łatwo się odkleja i zatyka żyłę. » Read the rest of the entry..

Page 1 of 212»